
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 40 pF |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 2.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 420 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 12 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 12 A |
| Reverse Current | 150 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 16420
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09638
Ext.Price$0.09638
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09638 | $0.09638 |
| 10 | $0.04819 | $0.48190 |
| 50 | $0.04292 | $2.14600 |
| 100 | $0.03822 | $3.82200 |
| 500 | $0.03502 | $17.51000 |
| 1000 | $0.03209 | $32.09000 |
| 3000 | $0.02940 | $88.20000 |
| 5000 | $0.02460 | $123.00000 |
